Geoblog.pl    Gotkiewicz    Podróże    Sacro napletek tour    Na razie to tylko zapisany pomysł na wyprawę.
2023

Na razie to tylko zapisany pomysł na wyprawę.

Polska, Końskie

Z wikipedii:

Święty napletek – relikwia Jezusa Chrystusa pierwszego stopnia, szczątek ciała pozostały po obrzezaniu. Czczony od średniowiecza, jego kult został jednak zaprzestany postanowieniem II Soboru Watykańskiego wraz ze zlikwidowaniem święta Obrzezania Pańskiego obchodzonego 1 stycznia. Od średniowiecza w wielu miejscowościach kościoły podawały, że posiadają relikwię świętego napletka. Oprócz Rzymu, były to między innymi: Santiago de Compostela, Coulomb, Besançon, Metz, Hildesheim, Charroux, Conques, Langres, Antwerpia, Fécamp, Puy-en-Velay, Calcata i Auvergne. Nie jest to nic niezwykłego, ponieważ w tych czasach dzielono relikwie na mniejsze części aby wiele kościołów mogło się szczycić posiadaniem relikwii.

Jak widzicie warto pociągnąć temat i pokłonić się przed najświętszą relikwią chrześcijan. Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe informacje i pomysły na wsparcie takiej wyprawy to zapraszam do komentarzy. Jeszcze nie nanosiłem na mapę punktów z napletkami, ale wydaje mi się, że do objechanie będzie cała Europa.

Na razie zbieram informacje. Przy okazji parę nowych tropów które można by połączyć z tą wyprawą można dodać jak choćby relikwie pępowiny Jezusa czy mleka Maryi https://www.apologetyka.info/ateizm/o-swietym-napletku-jezusa,756.htm

Gotkiewicz
Zbigniew Gotkiewicz