Geoblog.pl    Gotkiewicz    Podróże    Podróż do Raju    Pierwsza ofiara PR
2021

Pierwsza ofiara PR

Turcja
Turcja, Yassıhüyük, Golden Hands of Midas

Króla Midasa z jakiegoś powodu nie lubili Grecy. A to doprawili mu ośle uszy,  a to obłożyli klątwą zamieniania wszystkiego w złoto.  Nawet jedzenia i swoich dzieci. Przypuszczam, że król Midas nie był greckim sojusznikiem co wystarczyło, żeby się z niego troszkę ponabijać. Ironią losu jest to, że król jest znany obecnie głównie z powodu tych anegdot a nie z powodu swoich osiągnięć.  Z drugiej strony lepsza taka pamięć,  jak całkowite zapomnienie. Czyli nie ważne co mówią, byleby nazwiska nie przekręcali. O królu Midasie wspominałem już odwiedzając stolicę w której żył król Krezus. Gdy odwiedziłem stolicę królestwa Midasa okazało się,  że obie mają jedną cechę wspólną.  W pobliżu znajdują się olbrzymie kurhany kryjące grobowce tumulusowe. Zostały one rozkopane a w największym z nich odkryto pochówek okrzyknięty grobowcem Midasa. I znowu jest to zabieg piarowy, gdyż jest to prawdopodobnie grobowiec ojca Midasa, ale ten by nie zdołał ściągnąć tylu turystów.  Przez pewien okres tego typu grobowce były popularne w świecie starożytnym i na przykład cała Ukraina jest nimi usłana aż po kraniec półwyspu Kercz gdzie można zwiedzić pustą komorę grobową. Tu można zobaczyć,  co znaleziono w komorze grobowej Midasa. Jak na króla,  który wszystko zamieniał w złoto,  to pochówek wygląda skromnie. Jakieś mebelki, trochę naczyń z brązu i drobiazgów... Aż muszę jeszcze raz dokładnie przejrzeć zdjęcia, żeby znaleźć coś ciekawego.

keyla
keyla - 2021-07-13 21:49
Przynajmniej ktoś go pamięta... :P
A jak miał na imię ojciec Midasa? Ja nie wiem :D

Gotkiewicz
Gotkiewicz - 2021-07-14 07:53
Gdyby nie sława Midasa, to nawet bym nie wiedział że miał ojca ;)

Gotkiewicz
Zbigniew Gotkiewicz