Geoblog.pl    Gotkiewicz    Podróże    In vino veritas    Najsłynniejsze wina z Bordaeux
2022

Najsłynniejsze wina z Bordaeux

Francja
Francja, Pauillac
Przejechano 1904 km

Wina z Bordeaux kojarzą sie właściwie wyłącznie z winami czerwonymi. Zostawiamy kurort nad morzem Kantabryjskim. Rano obudziły nas strzały na pobliskim poligonie. Jak widać kretynizm imperialny rosjan obudził uśpione w Europie ciągoty militarystyczne. W Niemczech też pierwszy raz na autostradzie widziałem kolumny pojazdów wojskowych. Czyli zamiast budować dobrobyt europa teraz będzie budować bezpieczeństwo. Ciekawe jaka kara spotka za to Rosjan. Mam nadzieję, że nie stworzy to takiego potwora jakiego stworzyła przegrana Niemiec w pierwszej wojnie światowej. A właściwie dwóch potworów. Efektem było między innymi to, że cała kultura winiarska stała się dla nas obca, niedostępna i egzotyczna. Dla mnie synonimem francuskiego wina było czerwone wino z Bordeaux. I teraz jedziemy zobaczyć winnice, gdzie takie wina są produkowane. Zaczynamy od miejscowości Pauillac ( czyta się Pojak) od której pochodzi nazwa apelacji. W okolicach miasteczka na szczytach wzgórz widać pałacyki będące domkami rolników uprawiających winorośla. Jak widać rolnicy w tym rejonie mają wysoki standard lokalowy. Choć ja po raz pierwszy zobaczyłem nazwy tych gospodarstw rolnych, to miłośnik i znawca win tu poczuje sie jak w raju widząc przed sobą winnice takie jak: Chateau Mouton Rotschild, Chateau Pontet-Canet, Chateau Lafite Rotschild, Chateau Pichon Longueville Baron, Chateau Latour, Chateau Pichon Longueville Comtesse. Zaraz powyżej jest apelacja Saint-Estephe z eklektyczną winnicą Cos d'Estournell. Zjeżdżamy jeszcze w dół do apelacji Margaux żeby zobaczyć winnicę Chateau Margaux produkujące ulubione wina mojego przyjaciela robiącego paralotnie. Winiarze z tych najsłynniejszych winnic wybiegali na drogę zapraszając nas na degustację, rzucali się na asfalt pod koła a my ich dzielnie omijaliśmy. Wracamy do kraju gdzie najbardziej znane jest Chateau d'Naturat a najwyżej cenioną apelacją jest Bimber Apelation Controle który doskonale wyłapuje balans pomiędzy spirytusem, metanolem i fuzlami.

keyla
keyla - 2022-11-19 23:02
Jesteś niesprawiedliwy wobec bimbru... gruba nigdy dobrego nie piłeś :)

keyla
keyla - 2022-11-19 23:03